Image

به شرکت تجاری و بازرگانی رایحه بتن سبز خوش آمدید

ما را دنبال کنید
پشتیبانی فروش : 09120916272

انواع ماله های پروانه ای ( ماله برقی – ماله موتوری )

قیمت : 0 تومان

انواع ماله های پروانه ای ( ماله برقی ماله موتوری )

یکی از تجهیزات اصلی جهت صیقلی نمودن و پرداخت سطح بتن شناخته می گردند.ماله موتوری را می توان به عنوان کاربردی ترین ابزار جهت بتن ریزی و کف سازی بتن ارزیابی نمود. انواع ماله موتوری در سایزهای 60، 90، 120 در بازار موجود بوده و از لحاظ موتور در انواع ماله پروانه ای برقی و بنزینی ساخته می شوند.

 

گروه تجاری بازرگانی رایحه بتن سبز ، بخش بازرگانی مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران می باشد که با هدف ایجاد مرکز داد و ستد مصالح ، تجهیزات و ملزومات بتن ریزی در سطح کشور طرح و پی ریزی گردیده است. این مجوعمه با اتکا به دانش فنی و تجارب چندین ساله خود و شناخت نیاز صنعتگران بتن ، اقدام به  ارائه خدمات تولید ، واردات و بازرگانی در زمینه انواع محصولات مصرفی و تجهیزات مورد نیاز در پروژه های ساخت و بهره برداری سازه های بتنی می نماید. در این راستا گروه تجاری بازرگانی رایحه بتن سبز ، افتخار دارد تا خدمات خود را در زمینه ارائه بتن آماده استاندارد و مهندسی در سطح استان تهران و البرز ، انواع افزودنی و محصولات شیمیایی ساختمان و بتن ، فروش عمده سیمان ، ماله های پروانه ای و شمشه های ارتعاشی ، مصالح درزبندی ، اسپیسر های بتنی و پلاستیک ، رنگ دانه های بتنی ، مصالح تخصصی تعمیر و آب بندی سازه های بتنی ، مصالح مقاوم سازی سازه های بتنی ، انواع ویبراتور ، قالب های پلاستیکی بتن ، سیلو و بچینگ های کارکرده ، تجهیزات و مصالح بتن ریزی در هوای سرد و گرم ، نرم افزار های بچینگ و آزمایشگاه های بتن ، سیستم توزین افزودنی های بتن ، مشاوره و راه اندازی خط تولید افزودنی های بتن و فرمولاسیون ، واتراستاپ های هیدروفیلی و بنتونیتی ، پمپ و پکر های تزریق رزین های اپوکسی و پلی یورتان و ... به متخصصین ، شرکت ها ، بتن های آماده ، مجریان فرآیند های مرتبط با بتن اقدام نماید.

شما می توانید برای مشاوره و اخذ خدمات در زمینه های مذکور با بخش بازرگانی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 09022424865 – 09120916273-44618462) تماس حاصل فرمایئد.

 

همان طور که می دانید ماله وسیله ای پرکاربرد در بنایی است که به کمک آن گچ و سیمان را بر روی یک سطح مانند دیوار یک دست و صاف می کنند. اما برای آنکه بناها و ساختمان های بزرگ شکل گیرد نیاز به دستگاه های پیشرفته تری بود تا عملیاتی همچون بتن ریزی برای یک پروژه به نحو احسن انجام گیرد.

برای تحقق این مهم دستگاه هایی به نام ماله پروانه ای ساخته شد که از جمله ابزارآلات مهم در پروژه های بزرگ ساخت و ساز به شمار می آیند. ماله های به کار رفته در صنعت ساخت و ساز، دارای نام های مختلفی مانند ماله پروانه ای، ماله برقی، ماله هلیکوپتری و ماله موتوری است که کارایی اصلی آن ها یکی است و از لحاظ اجزای تشکیل دهنده و مدل ساخت کمی تفاوت دارند.

برای شناخت اجزای تشکیل دهنده ماله موتوری، کاربرد ماله موتوری، انواع ماله پروانه ای و همچنین شناخت ویژگی های این ابزار کاربردی همراه ما باشید.

 

ماله پروانه ای چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟

در دنیای مدرنیته امروز، صنعت ساخت و ساز توانسته است بر حَسَب وجود ابزارآلات کاربردی، پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته باشد و مهندسان ساخت و ساز پروژه های موفق و نابی را به دلیل وجود این دستگاه ها به نتیجه برسانند.

یکی از این دستگاه های مهم ماله پروانه ای نام دارد که با نام لاتین "  Power trowel"  یاد می شود. کاربرد ماله پروانه ای یا ماله موتوری صاف کردن بتن در سطوح مختلف در فرایند ساخت است. شرکت های تولیدی، این نوع ماله ها را در نوع تک موتوره یا دو موتوره در دست تولید دارند و بنا به نیاز مشتریان به بازارهای جهانی عرضه می دارند.

بازرگانی رایحه بتن سبز ارائه دهنده انواع تجهیزات و ماشین آلات راه سازی و ساختمان سازی میباشد. یکی از محصولان اصلی این بازرگانی همین ماله های موتوری میباشد.

 

در بیان کاربرد ماله پروانه ای می توان به کارایی اصلی آن یعنی صیقلی نمودن یا صاف کردن سطحی که توسط بتن پوشانده شده اشاره نمود. این عمل به صورت دقیق و حساب شده با تیغه های استاندارد انجام می گیرد و می توان گفت قابل مقایسه با کار دست که در زمان طولانی آن هم برای سطح کوچکی انجام می شود، نیست.

 

به طور کلی کاربرد ماله پروانه ای یا ماله موتوری در سطوحی که از کف وسیعی برخوردار هستند، بیشتر است. از جمله:

 • کف پارکینگ ، انبار و کارخانجات
 • کف سازی نمایشگاه
 • کف پیاده روها
 • سطوح کف فرودگاه
 • بتن ریزی های کف ساختمان ها و مجتمع ها
 • زیرسازی سطح موزاییکی
 • زیرسازی سطح سرامیکی

 

اجزای تشکیل دهنده ماله موتوری

هر وسیله که در پروژه های ساخت و ساز استفاده می شود دارای اجزای گوناگونی است که برخی از بخش های آن مهم تر هستند. مهمترین اجزای تشکیل دهنده ماله پروانه ای یا ماله موتوری، قسمت تیغه ان است که به دلیل وجود چهار نوع تیغه صاف کننده، به شکل پروانه در آمده است.

 

ماله پروانه ای

وجود همین تیغه ها در ماله پروانه ای در نزدیکی موتور ماله و دیگر اجزا که به معرفی آن خواهیم پرداخت، ماله موتوری کامل با کارایی بالایی را به وجود می آورد. و اما اجزای تشکیل دهنده ماله موتوری عبارتند از :

 • تیغه های ماله موتوری
 • موتور ماله
 • شاسی کنار موتور
 • سینی ماله

 

قابل ذکر است که ماله موتوری، خود شامل ماله ای پروانه ای شکل با موتورهایی در نوع بنزینی و دیزلی است  که با الکتروموتورهای برقی کار می کنند.

 

انواع ماله موتوری

با توجه به نوع ساخت ماله ها و کارایی آن ها برای سطوح مختلف، ماله های پروانه ای، هلیکوپتری یا ماله های موتوری، در انواع مختلف ساخته می شود.

ماله های موتوری که وظیفه از بین بردن لبه های تیز بتن که سطح را از حالت صافی خارج کرده است، دارند و موجب هموار شدن سطوح می شوند در انواع مختلفی در کارخانه های بزرگ، تولید می شوند. مهمترین و پرطرفدارترین انواع ماله پروانه ای یا موتوری در نزد مهندسان و پیمانکاران دو نوع است:

 

ماله های موتوری دستی:

همان طور که از نام ماله دستی مشخص است این ماله ها یا صاف کننده سطوح، دارای دسته یا دستگیره هستند. این دستگیره ها توسط اپراتور یا هدایت کننده جهت هموار کردن یا صاف کردن سطح های بزرگ و کوچک به کار می رود.قیمت مناسب و کارای بالای این نوع ماله پروانه ای یا همان ماله موتوری موجب محبوبیت آن شده است.

 

ماله پروانه ای دارای سرنشین:

نوع دوم از ماله ها ماله موتوری است که سرنشین دارد و یک نفر به عنوان " نفربر" آن را هدایت می کند. این فرد بر روی صندلی که در طراحی ماله تعبیه شده است می نشیند و تیغه ها را در جهتی که لبه های بتن بر سطح باقی مانده و حالت ناهمواری را به وجود آورده، هدایت می کند.

پروژه های بزرگی مانند بتن کاری های کف پارکینگ، نمایشگاه ها و فرودگاه که از سطوح وسیعی برخوردار است به کمک ماله موتوری سرنشین دار انجام می گیرد.

 

ویژگی های ماله پروانه ای

ماله پروانه ای یا موتوری دارای شاخصه های متمایزی است که امروزه جایگزین مناسبی برای نیروهای انسانی با هزینه های بالا برای یکدست نمودن سطوح بتن کاری شده است. این ماله ها علاوه بر تنوع ساخت دارای اندازه ها و سایزهای مختلفی نیز هستند. ماله موتوری یا پروانه ای 60، 90 و 120 مهمترین ماله های عرضه شده در بازار هستند که به دلیل ویژگی های بالا پرطرفدار می باشند.

 

برخی از توانمندی و ویژگی های ماله پروانه ای عبارتند از :

 • از بین بردن ناهمواری سطح به دلیل بتن کاری از طریق صیقل نمودن بتن
 • صاف کردن لبه های تیز بتن باقی مانده از شمشه
 • از بین بردن سنگ ریزه های درشت باقی مانده روی سطح بتن کاری شده
 • ایجاد فشردگی در بتن
 • کف سازی سطوح کوچک و بزرگ

 

جمع بندی

بتن ریزی یکی از عمده کارهایی است که نمای یک ساختمان را صاف و یک دست نشان می دهد. اما این صاف نمودن سطح می بایست از طریق ابزار پیشرفته و قدرتمندی انجام گیرد که ماله موتوری یا ماله پروانه ای به خوبی از انجام این کار برآمده است. از ابزارهای بسیار مهم دیگر در هنگام بتن ریزی ویبراتور بتن است.

بعد از آنکه در یک پروژه بتن کاری انجام شد و  نشتی آب از آن کم شد و بتن حالت سفت به خود گرفت تیغه های استاندارد با برندهای معتبر ماله پروانه ای شروع به کار کرده و تمام ضایعات باقی مانده از بتن را در سطح مورد نظر از بین می برد.

وجود این ماله های قدرتمند که در مدل های برند ایتالیایی، کره ای، سنگاپوری و ... توسط شرکت های عرضه کننده ارائه می گردد، موجب بهبود روند پروژه های ساخت و ساز در دنیا شده است.

 

بتن ریزی با ماله پروانه ای چیست؟

برای انجام بتن ریزی با ماله پروانه ای ابتدا لازم است با دستگاه ماله پروانه و روش کار آن آشنایی کامل داشت. ماله پروانه نام علمی یا تجاری نیست بلکه علت این نوع نام گذاری طریقه کار آن می باشد و پیمانکاران و سازندگان از این نام استفاده می کنند. ماله پروانه در چهار نوع از جمله ماله برقی، ماله موتوری، ماله دیزلی و ماله بنزینی شناخته می شود که استفاده از نوع موتوری آن رایج تر است. نام دیگر ماله پروانه ماله هلیکوپتری می باشد. موتور ماله دیزنی برای حرکت کردن نیازمند گازوئیل می باشد.

 

در ماله بنزینی، موتور برای حرکت کردن از بنزین استفاده می کند که رایج تر از ماله دیزنی است، زیرا ماله بنزینی از برق استفاده نمی کند و دستیابی به بنزین آسان است. ماله پروانه به صورت دستی و سرنشین دار استفاده می شود. کارکرد ماله پروانه سرنشین دار به اینگونه است که اپراتور داخل آن می نشیند و عملیات لیسه ای کردن بتن را انجام می دهد. از این نوع برای پرداخت بتن در سطوح گسترده و عظیم به کار می رود. کف سازی سازه های مختلف و عظیم با استفاده از دستگاه ماله پروانه مانند سوله ها، سالن های ورزشی، مجتمع های تجاری باعث افزایش کیفیت سطح پرداخت شده، کاهش هزینه ها، راندمان بیشتر و تسریع روند کار می شود. ماله پروانه دستی که در اندازه های مختلفی ساخته شده توسط حرکت اپراتور کنترل می شود. در هر صورت کیفیت سطح لیسه شده بتن به عملکرد اپراتور وابسته است.

بتن ریزی با ماله پروانه ای در واقع سیستمی است که در آن بتن با الیاف و افزودنی ها مکانیزه و تقویت شده و با دستگاه تراز لیزری گسترش یافته است. سرانجام سطح بتن با ماله پروانه صاف و صیقلی می شود.

امروزه با توجه به مزایای بتن ریزی با ماله پروانه ای از این روش استقبال بیشتری می شود. اما اگر این روش به خوبی و با دقت انجام نشود، می تواند موجب ضرر و زیان زیادی شود. توجه به سطح زیرکار، شیب سطح مورد نظر، توجه به ترک نخوردن بتن، فاصله زمانی بین بتن ریزی ها، استفاده از ماله پروانه ای پیشرفته و برقی می تواند در اجرای کار بی نقص کمک زیادی نماید.

از همین رو مراجعه به پیمانکاران حرفه ای و کار کشته می تواند ضمن انجام پروژه ای با کیفیت بالا و در زمان کمتر از صرف هزینه های هنگفت و دوباره کاری پیشگیری کند.

 

مراحل بتن ریزی با ماله پروانه ای- بتن ریزی با ماله پروانه ای شامل چند مرحله می شود که عبارتند از:

 • قالب و آرماتور بندی با شیب، تراز و دوربین لیزری
 • پرداخت کردن سطح بتن
 • تسطیح بتن با روش شمشه کشی با شمشه برقی
 • ایجاد کردن درز انبساط بر روی سطح بتن توسط دستگاه کاتر در اندازه های دلخواه
 • بتن ریزی با ماله پروانه ای سخت و ایجاد کفپوش بتنی و استفاده از پودر رنگی برای جلوگیری از ساییدگی

 

پودر ضد سایش بتن برای کف سازی مکان های صنعتی به کار گرفته می شود و در کارخانه ها، سوله ها، انبارها، پارکینگ ها و مکان نگهداری ماشین آلات کاربرد دارد. پس از ریختن پودر برای ترکیب و درآمیختن پودر با بتن، سطح بتن را ابتدا با ماله چوبی و سپس با ماله پروانه، ماله کشی می کنیم.

 

قیمت ساخت بتن با ماله پروانه

در بازار انواع قیمت های مختلف در بتن ریزی را شاهد هستیم. قیمت بتن ریزی با ماله پروانه ای بستگی به چند عامل دارد. مهمترین عامل در تعیین قیمت بتن ریزی با ماله پروانه ای مساحت سطح قابل اجرا و حجم کار است.

 

قیمت بتن ریزی با ماله پروانه ای چگونه محاسبه می شود؟

برای محاسبه قیمت بتن ریزی با ماله پروانه ای ابتدا باید مراحل قبل از بتن ریزی را اجرا کرده باشید. سپس بعد از آرماتور بندی شروع به اجرای بتن ریزی با ماله پروانه ای می باشد. در این مرحله مساحت بتن با مساحت آرماتور یکسان است. اجرای بتن ریزی با ماله پروانه ای از سطح را کاملا صاف و یکدست می کند. این کار بهترن روش در اجرای کف سازی های مختلف به خصوص در طبقات و پارکینگ ها می باشد.

به طور کلی اجرای بتن ریزی با ماله پروانه ای برقی بسیار ارزان تر از شیوه های دیگر می باشد. بنابراین روشی سریع، با کیفیت و اقتصادی محسوب می گردد.