Image

چسب اپوکسی واسط برای تعمیرات بتنی، اتصال بتن به بتن، فولاد و سنگ

 

چسب اپوکسی چیست ؟

 واسط برای تعمیرات بتنی، اتصال بتن به بتن، فولاد و سنگ است

استفاده چسب اپوکسی برای اتصال بتن ملات نصب سنگ در داخل و یا خارج سازه علاوه بر استحکام مکانیکی بالا، از قدرت چسبندگی فوق العاده ای برای پیوند دادن بتن جدید و قدیم که بدون حلال و بر پایه رزین های اپوکسی اصلاح شده می باشد. قدرت چسبندگی نهایی چسب های اپوکسی به این صورت است که کاهش حجم نداشته و لایه ای هموار و بدون تنش را تشکیل می دهد. چسب اپوکسی در هنگام سخت شدن فاقد جمع شدگی است و اتصال بسیار عالی به مصالح ساختمانی ایجاد می کند. چسب اپوکسی دو جزئی چسبی سریع خشک بوده و بعد از سخت شدن پایداری مکانیکی و شیمیایی آن بسیار خوب است. چسب های اپوکسی بسیار قدرتمند، بر پایه رزین اپوکسی اصلاح شده می باشد. فروش چسب های اپوکسی به واسطه داشتن قدرت چسبندگی و کششی بسیار بالا و حتی سرعت خشک شدن زیاد جهت مقاصد صنعتی و مهندسی بسیار کاربردی است

چسب بتن اپوکسی محصول دو جزئی بسیار قدرتمند بر پایه رزین اپوکسی اصلاح شده می باشد که علاوه بر افزایش دوام بتن، از مقاومت مکانیکی و قدرت چسبندگی بسیار زیادی برخوردار بوده و می تواند برای پیوند دادن بتن جدید به بتن قدیم مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین بنا بر سازه اجرایی می توان از چسب بتن اپوکسی به عنوان آب بند کننده قدرتمند داخلی بتن نیز استفاده نمود. بهترین روش استفاده این است که ابتدا این 2 جز را با هم ترکیب و چند دقیقه میکس نمود و با برس بر روی سطح استفاده کرد و سپس بعد از 10 دقیقه ترمیم را انجام داد. چسب بسیار قدرتمندی بر پایه رزین اپوکسی اصلاح شده است که علاوه بر دوام زیاد، از مقاومت مکانیکی و قدرت چسبندگی بسیار زیادی برخوردار بوده و می ‌تواند برای پیوند دادن بتن جدید و قدیم مورد استفاده قرار بگیرد.

چسب بتن بسیاری از ضعف های سازه بتن را برطرف کرده است و قابلیت های زیادی به سازه بتن اضافه کرده است.

 

این قابلیت ها عبارت اند از:

 

    امکان اتصال بتن تازه به ملات های بتنی قدیمی

                                                                      ایجاد استحکام کششی فوق العاده بالا در بتن

    امکان اجرا ملات بتنی بر روی سطوح مربوط

    علاوه بر بتن، ایجاد چسبندگی زیادی را بر روی سطوح های فلزی، آجری، موزاییک و سنگ داراست

    مقاوم در برابر رطوبت

    بالا برنده عمر بتن و سازه

    اجرای کار آسان برای ساختمان سازی

 

 

 

این قابلیت ها باعث شده است که  از این نوع چسب در صنعت سازه و ساختمان سازی به وفور استفاده شود

 

چسب پایه اپوکسی یک کوپلیمر است که با مخلوط کردن یک رزین و سخت کننده تشکیل می شود. بسته به ضخامت کاربرد و دمای محیط کار، این چسب از یک دقیقه تا چند روز به طور کامل خشک می شود تا به یک پوشش جامد روشن تبدیل شود. ترکیبات چسب اپوکسی به این شکل است که فرآیند پخت و سخت شدن بسیار حساس به درجه حرارت است، بنابراین همیشه در هنگام کار با چسب اپوکسی، دستورالعمل سازنده را دنبال کنید. در واقع، بعضی از اپوکسی ها نیاز به سخت کننده ندارند، بلکه به واسطه گرما فعال می شوند. مقاومت چسب اپوکسی سخت شده ممکن است در حرارت بالا یا در معرض نور ماوراء بنفش قرار گیرد. چسب اپوکسی دارای کاربردهای متنوعی است از جمله

چسباندن نوار و ورق های کامپوزیتی بر روی بتن، فولاد، چوب، سنگ و دیگر مصالح ساختمانی

اتصال سازه ای صفحه های فولادی به بتن، چوب و سایر مصالح ساختمانی

تعمیرات سطوح بتنی آسیب دیده و حتی پر کردن حفره های سطحی

کاشت میلگرد و پیچ در انواع بتن

به عنوان چسب پرکننده فضاهای خالی

مناسب برای زیرسازی و مقاوم کردن سطوح

 

خواص چسب اپوکسی:

 

    به سادگی بر روی دیوار و سقف ساختمان ها قابل اجرا می باشد

    برروی کلیه سطوح از جمله بتن، فلز و پی وی سی قابل اجرا است

    در برابر عوامل جوی و مواد مضر و خورنده مقاومت خود را حفظ می کند

    در برابر تغیرات دمایی زیاد بین -۳۰ الی ۱۰۰ درجه سانتیگراد کاملا مقاوم است

    در زمان سخت و خشک شدن دچار انقباض نمی شود

 

نحوه استفاده چسب اپوکسی

 

قبل از شروع کار چسب اپوکسی صنعتی، باید سطح مورد استفاده عاری از هرگونه چربی، گرد و غبار، ذرات سست و ناپایدار، روغن، رطوبت باشد. بعد از آن باید هر یک از اجزای چسب اپوکسی را به خوبی تکان دهید. با پیروی از دستورالعمل‌های عنوان بسته‌بندی خاص چسب را مخلوط کنید. اکثر خمیرهای اپوکسی می بایست برابر ترکیب کرد بطوریکه قسمت‌های مایع یا خمیری بصورت مساوی مخلوط شوند اما دستورالعمل‌ها می‌توانند متغیر باشند. جزء B و A چسب را با هم مخلوط کنید. این کارا تا زمانی انجام دهید که رگه های رنگی ناپدید شده و مخلوطی یکنواخت به دست آید. برای تهیه سطوح با حجم های کوچکتر کافی است یک پیمانه حجمی یا وزنی از جزء B چسب را با سه پیمانه از جزء A چسب در ظرف تمیزی ریخته و مخلوط کنید.

نکته قابل توجه اینکه فقط مقدار مورد نیاز از چسب اپوکسی را مخلوط کرده تا بتوان در مدت زمان استفاده، کارایی خود را حفظ کند. دقت داشته باشید مخلوط چسب های اپوکسی حتما در یک ظرف فلزی انجام گیرد. چسب اپوکسی مخلوط شده را به وسیله برس یا اسپری بر روی سطوح از قبل آماده سازی شده اجراء کنید و همواره چسب اپوکسی را پس از انجام گیرش اولیه بتن یا گذشت حداقل بتن ریزی شده اجراء نمایید.