Image

بتن متخلخل یا اسفنجی چیست؟

 

بتن متخلخل ( بتن اسفنجی )

 

بتن متخلخل یک واژه است و طبق تعریف، ماده ای است با اسلامپ صفر که اجازه می دهد آب از آن عبور کند منابع آب زیرزمینی را تغذیه کند و مواد تشکیل دهنده آن سیمان پرتلند، سنگدانه درشت، مقدار کم یا فاقد ریزدانه،آب و مواد افزودنی می باشد. این عناصر در نهایت بتن سخت شده با حفرات مرتبط را تولید می کنند. طول عمر خدمت دهی روسازی متخلخل حاوی سنگدانه های درشت، حدودا 50-30 % بیشتر از روسازی معمولی است . دانه بندی و اندازه سنگدانه های درشت، نسبت آب به مواد سیمانی و میزان تراکم، بر اندازه حفرات اثر میگذارند و معمولا 8-2 میلیمتر هستند. معمولا برای ساخت بتن متخلخل از درشت دانه های با اندازه یکسان استفاده می شود که میتوان به راحتی به درصد حفرات بیش از 15 %رسید. این طرح های اختلاط عمدتا دارای نفوذپذیری بالا و مقاومت ناکافی می باشند. اندازه سنگدانه، دانه بندی و مقدار سنگدانه مصرفی در مخلوط بتن متخلخل، همگی از عوامل تاثیر گذار بر مقاومت فشاری بدست آمده می باشند. افزایش مقدار خمیر سیمان به معنای افزایش مقاومت کلی مخلوط بتن متخلخل می باشد. افزایش در سطح خمیر سیمان، می تواند به راحتی از طریق استفاده از سنگدانه ریز بدست آید. با استفاده از سنگدانه ریز، سطح مخصوص سنگدانه ها بیشتر شده و خمیر سیمان سطح گسترده تری از سنگدانه ها را پوشش می دهد. نتایج نشان داد که نسبت آب به سیمان بهینه 0.32 تا 0.34 می باشد. مشخصات خمیر سیمان در بتن متخلخل تنوع گسترده ای نسبت به بتن معمولی دارد. خمیر سیمان استفاده شده در بتن متخلخل باید چسبندگی و عدم روانی بالایی داشته باشد.

 

مزایای بتن اسفنجی

 

    با استفاده از این بتن می توان گام موثری در جهت پر کردن ذخایر آب زیرزمینی برداشت.

    این بتن از آلوده شدن آب باران جلوگیری می نماید، زیرا در زمان بارش، آب باران بر روی زمین جریان پیدا می کند و آلودگی را با خود حمل می کند.

    استفاده از بتن اسفنجی در شهر مانع از تجمع آب در هنگام بارندگی در معابر خواهد شد.

    در مناطق سردسیر که برف و باران می بارد با به کارگیری این نوع بتن می توان آب را به داخل زمین هدایت نمود و با این کار مانع از جمع شدن آن بر روی زمین و سرد شدن بیشتر هوا شد. گاهی اوقات آب های جمع شده در سطح زمین در اثر سرما یخ زده و برای شهروندان خطر ایجاد می کند. از این رو بتن اسفنجی را می توان برای کاهش این خطرات و هدایت آب به زمین مورد استفاده قرار داد.

    بتن اسفنجی را می توان به عنوان زیرساز برای چمن های استادیوم فوتبال به کار برد.

    این بتن دارای مقاومت فشاری از ۵۰۰ تا ۴۰۰۰ psi می باشد

    خزش بتن اسفنجی تقریبا برابر با بتن های معمولی و معادل ۱۵۰ تا ۵۵۰ psi می باشد.

    این بتن ها وزن سبکی دارند.

    بتن های اسفنجی نسبت به آجرهای معمولی و سفالی، عایق حرارتی، برودتی و صوتی بهتری هستند و در مقابل آتش سوزی و زلزله مقاومت بیشتری دارند.

    با توجه به ابعاد و سبکی این محصول، سرعت نصب آن بالا می باشد که این ویژگی باعث کاهش دستمزدهای نصب نیز می شود.

    به دلیل استفاده کم از ملات، صرفه جویی قابل ملاحظه ای در هزینه های مصالح استفاده شده می شود.

    ضایعات بتن اسفنجی به عنوان پوکه دوباره مورد استفاده قرار می گیرد.

    این محصول سازگاری زیادی با محیط زیست دارد.

کاربرد بتن اسفنجی

 

از بتن اسفنجی غیر سازه ای برای ساخت پانل های جدا کننده، کف سازی و شیب بندی و تولید عایق صوتی و حرارتی استفاده می گردد. در مقابل، بتن اسفنجی سازه ای برای ساخت قطعات ساختمانی، انواع بلوک و قطعات پیش ساخته مسلح به کار برده می شود.

 

بتن اسفنجی یا بتن فوم نوعی بتن هوادهی شده است که عمدتا از سیمان و منافذ هوا همراه با مواد پر کننده ای مانند خاکستر بادی یا ماسه تشکیل شده است . منافذ هوای موجود در این بتن از هم زدن هوا با یک ماده کف کننده تشکیل می شود. اندازه حباب های هوا از ۰.۳ تا ۰.۴ میلی متر می باشد. حجم هوای داخل آن حداقل ۲۰ درصد از حجم بتن است. از مصالح سنگی درشت دانه در بتن اسفنجی استفاده نمی شود؛ در نتیجه به بیان دقیق تر استفاده از اصطلاح بتن در این مورد مناسب نیست.

بتن اسفنجی چگونه تولید می شود؟

 

بتن فوم را به دو روش می توان تهیه کرد:

 

    در روش اول مخلوط پایه که شامل سیمان ، مواد پرکننده و آب است و همچنین کف آب پایدار به صورت جداگانه تولید می شوند ؛ سپس کف و مخلوط پایه را با هم مخلوط می کنند.

    در روش دوم کف در طول اختلاط تشکیل می شود

کاربرد های بتن اسفنجی چیست ؟

 

    بلوک های ساختمانی : از بتن اسفنجی می توان برای تولید بلوک های ساختمانی مورد نیاز دیوار های متحرک و دیوار های حمال با هر ابعادی استفاده کرد.

    کف : از این بتن می توان برای ایجاد یک سطح صاف بر روی زمین ناهموار استفاده کرد و هم چنین می توان از آن برای بالا بردن سطح کف استفاده کرد.

    عایق سقف : از ویژگی های بتن فوم عایق حرارتی و صوتی عالی آن است ؛ در نتیجه از جمله کاربرد های آن نیز استفاده در عایق بندی سقف می باشد.

    زیر جاده : بتن فوم برای سطح زیر جاده روی پل ها به کار می رود . سبک وزن بودن آن به طوری است که بار وارده بر روی پل را به حداقل می رساند.

 

خرید بتن متخلخل یا بتن اسفنجی

 

انتخاب محل تهیه بتن متخلخل و اغلب پیمانکاران ترجیح می دهند که از بتن آماده استفاده کنند . تهیه بتن از کارخانه های بتن آماده دارای مزایای بزرگی است که فقط افرادی که با بتن متخلخل آشنا هستند و از این محصول استفاده کرده اند می دانند که کارخانه بتن آماده بهترین گزینه است.