Image

قیمت پکر تزریق آلمانی

 

در مهندسی سازه علاوه بر ساخت سازه‌های جدید یکی از کارهای بسیار مهمی که انجام می‌شود تعمیرات بخش‌های تخریب‌شده سازه‌ها مانند ترک‌ها می‌باشد. ترک‌های ایجادشده در مواد بتنی یکی از این آسیب‌هاست که با توجه به علت ایجاد آن قابل تعمیر هستند. یکی از روش‌های اصلی برای تعمیر این ترک‌ها تزریق اپوکسی تحت‌فشار و پکر گذاری یا پکر تزریق برای جوش دادن دو قطعه ترک‌خورده به همدیگر است.

 

 

پکر تزریق چیست؟

با توجه به رشد هرروزه سازه‌های بتنی قطعاً نیازمند راهکارهایی برای تعمیر آن‌ها نسبت به آسیب‌های احتمالی هستیم تا بتوانیم عمر مفید سازه را هرچه بیشتر افزایش داده و ازنظر هزینه کمتر ضرر کنیم. یکی از آسیب‌های رایج در بتن‌ها ترک‌خوردگی در برخی سطوح آن می‌باشد. پکر تزریق یا پکر گذاری نیز یک روش عالی برای از بین بردن ترک‌ها و ترمیم این نوع سازه‌ها است که به دلیل کاهش هزینه تعمیر و عدم نیاز به تعویض کل سطح بتنی، طرفداران زیادی بین کارفرمایان دارد.

 

مراحل انجام عملیات ‌ترمیم بتن در عمق به شرح زیر است:

 

    مشخص کردن ناحیه آسیب‌دیده به‌طور دقیق و مشخص کردن الگوها

    سوراخ کردن محل‌های مشخص‌شده

    نصب پکرها

    بتونه‌کاری و نصب الیاف FRP

   یا پلی یورتان تزریق اپوکسی

 

نحوه انجام عملیات پکر تزریق

 

 

 

همان‌طور که در قسمت قبلی گفتیم ابتدا باید محل عملیات تزریق را مشخص نمود. معمولاً فاصله بین سوراخ‌ها به‌صورت افقی و عمودی بین 10 الی 20 سانتیمتر می‌باشد؛ بنابراین طبق این اندازه با دریل‌های مخصوص سوراخ‌ها ایجاد می‌شوند، سپس سوراخ‌های ایجادشده توسط فشار با پمپ‌های باد کاملاً تمیز گشته و پکرها جایگذاری می‌شوند. میزان عمق سوراخ‌ها میزان تزریق مواد را مشخص می‌کند.

 

بعد از گذاشتن پکرها با استفاده از مواد بتونه آن‌ها را سر جای خود محکم می‌کنند. سپس اجازه می‌دهند بتونه‌ها به‌طور کامل خشک شوند. در مرحله بعد به‌عنوان تمیزکاری برای پنهان کردن تعمیر و زیبایی کار یک لایه الیاف FRP روی مکان تعمیر شده نصب می‌شود.

 

بعد از تثبیت لایه FRP برای تکمیل تعمیرات رزین اپوکسی در شیار سوراخ‌ها تزریق می‌شود که این تزریق با استفاده از پمپ و از پایین‌ترین سوراخ انجام می‌شود. تزریق رزین اپوکسی برای هر شیار تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که مقداری از مواد از شیار بعدی مشخص شود و قبل از تراوش آن به بیرون تزریق سوراخ قبلی پایان می‌یابد.

 

پکر تزریق به‌راحتی می‌تواند ترک‌های سازه‌های بتنی را تعمیر کند. به‌علاوه برای آب‌بندی چاله آسانسورها، تونل‌ها و زیرزمین‌های مرطوب نیز استفاده می‌شوند و در سایزهای مختلف در بازار موجود هستند. انجام کار با این پکر تزریق کار آسانی است اما نیاز به مهارت و تمرین دارد و افراد مبتدی به‌خوبی نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

 

تجهیزات و مصالح مصرفی جانبی مورد نیاز  در تزریق رزین های اپوکسی و پلی یورتان

·       پکر تزریق Paker  : پکر های تزریق که مدخل ورود رزین ها درونبتن می باشند از یک طرف به نازل پمپ و از طرف دیگر درون بتن قرار می گیرند. پکرها با توجه به نوع طراحی به صورت یک طرفه عمل کرده و باعث ورود یه طرفه رزین درونبتن می گردند. پکر ها در دو نوع فلزی و پلاستیک تولید می گردند. پکر هامصرفی از نظر طول و قطر دارای انواع مختلفی میباشند که هر یک بسته به فشار موردنیاز و عرض دیوار یا ترک می توانند به کار گرفته شوند. پکر ها در حال حاضراز نظر قطر در انواع 8 ، 10 و 13 میلیمتر و از نظر طول 8 ، 10 ، 13 و 15 سانیتمترارائه می گردند. همچنین برای ترک ها کم عمق و سطحی از پکر های سطحی یا نیپل که جنسآنها پلاستیکی است می توان استفاده نمود.

 

·       پمپ تزریق : پمپ های تزریق که در دو نوع تک جزئی و دو جزئیارائه می شوند دارای چهار بخش اصلی الکترو موتور ، گیج فشار سنج و تنظیم فشار ،مخزن ورودی رزین ها و شنگ و نازل می باشند. پس از ریختن رزین درون مخزن ،رزین مذکور تحت فشار از طریق نازل به درون پکر ها تزریق می گردد. فشار مورد نیازتزریق بسته به کیفیت بتن ، عمق ، طول  وعرض ترک ، متغییر می باشد. باید برای تزریق رزین حتما از اکیپ تخصصیاستفاده گردد چرا که با توجه به زمان گیرش پایین رزین ها از مشکلات شایع این روشخشک شدن متریال درون پمپ و مشکلات ناشی از آن و تمیز کاری بخش های مختلف پمپ ازجمله شلنگ تزریق می باشد.

 

·       دریل سوراخ کار : از دریل برای سوراخ کاری  بتن به منظور نصب پکر استفاده می شود. قطرسوراخ باید متناسب با قطر پکر تزریق بوده و عمق آن به حدی باشد که رزین به محل ترکیا درز دسترسی داشته باشد. در ترک ها باید سوراخ در طرفیت آن و با زاویه 45 درجهصورت پذیرد. درون سوراخ پس از حفاری باید به خوبی از گرد و غبار زدوده شود.فواصل سوراخ ها باید متناسب با عرض و عمق ترک باشد ولی به صورت یک امر کلی 30سانتیمتر کفایت می کند.

 

·       بتونه اپوکسی : از بتونه های اپوکسی برای فیکس کردن پکر تزریق وسیل و آب بندی کردن ترک برای جلوگیری از خروج رزین ها از طول ترک و اطمینان از پرشدن ترک  به واسطه فشار استفاده می شود.بتونه اپوکسی با توجه به مشخصات فیزیکی و چسبندگی بالا و گیرش سریع می تواندکارایی مناسبی برای این امر داشته باشد. بهترین نوع رزین اپوکسی برای اینامر DezosiveA-100  میباشد

 

 

شما می توانید برای مشاوره ، بازدید و اجرایترمیم ، تعمیر و آب بندی سازه های بتنی و نیز خرید انواع محصولات تعمیر و آب بندیبا بالاترین کیفیت  ، از جمله انواع ملاتها معمولی ، پرمقاومت و آب بند ، و نیز پمپ ، پکر و رزین تزریق اپوکسی و پلییورتان ، و نیز اجرای تزریق رزین اپوکسی و پلی یورتان با مجموعه کلینیک فنی وتخصصی بتن ایران ( شرکت رایحه بتن سبز یا ژرف تابان مهر ) 09120916273-09120916272  تماس حاصل فرمایید.