Image

قیمت واتراستاپ هیدروفیلی روسی

انواع واتراستاپ ها

واتراستاپ چیست؟

آب بند یا واتراستاپ یکی از عناصر مهم و مورد استفاده در سازه های بتنی می باشد که برای جلوگیری از نفوذ مایعات در مفاصل و درز ها تعبیه می شود. واترستاپ ها در انواع متنوعی طراحی و تولید می شوند که هر کدام دارای ویژگی ها مربوط به خود می باشد. در این مقاله سعی داریم شما با انواع واتراستاپ ها، پی وی سی، هیدروفیلی و بنتونیتی آشنا نماییم.

 

واتر استاپ بنتونیتی چیست؟  

 

هر آنچه که باید درباره واتراستاپ بنتونیتی بدانید؛ واتراستاپ بنتونیتی محصولی جدید واتراستاپ که مخصوص رفع نشت درزهای اجرایی و مقاطع قطع بتن ریزی است با استفاده از پلیمرهای لاستیکی و بنتونیت با خاصیت ارتجاعی بسیار زیاد طراحی شده است که به صورت کنترل شده ای در هنگام تماس با آب متورم می شوند و مانع عبور آب از درز های اجرایی و درز های سرد خواهند شد. واتراستاپ بنتونیتی یا نوار آب بند بنتونیتی محصولی کارآمد بر پایه سدیم بنتونیت فعال در ماتریس بوتیل رابر با خاصیت ارتجاعی بسیار زیاد و افزایش حجم است که برای جلوگیری از نفوذ آب و رفع نشت درزهای اجرایی و مقاطع بتن ریزی مورد استفاده قرار می گیرد. واتراستاپ بنتونیتی در هنگام تماس با آب بتن انبساط می یابد و تمام حفرات خالی بتن حول خود را پر می کند و بدین ترتیب مانع از عبور آب از درزهای بتنی می شود. گل بنتونیت موجود در واتر استاپ بنتونیتی شامل ورقه های متعددی حاوی ذره های باردار می باشد که در تماس با آب متورم شده و مانع عبور آب یا سایر مواد از درز موارد کاربرد می شوند. بین این ورقه ها بارهای مثبت و منفی وجود دارد و هنگام بروز نشت، مولکول های آب به بارهای مثبت و منفی حمله نموده و خود را بین آنها قرار داده و باعث تورم واتراستاپ بنتونیتی می گردد. بنتونیت های هیدراته شده از نفوذ آب جلوگیری می کند و هر چه فشار هیدرواستاتیک افزایش می یابد، ورقه های کوچک فشردگی بیشتری یافته و تشکیل درزگیر محکم تری را می دهد بدین ترتیب یک آب بند دائمی در مقابل فشار سیال حاصل می گردد.

 

                                                                                                      روش های مصرف واتراستاپ بنتونیتی

 

روش مصرف واتراستاپ بنتونیتی به این شکل است که پیش از اجرا تمامی سطوح زیر کار می بایست خشک،‌ تمیز و عاری از هرگونه آلودگی، گرد و غبار،‌ اجزای سست،‌ چربی و... گردد. برای اتصال واتراستاپ بنتونیتی به بتن از چسب مخصوص استفاده می شود. برای این منظور سطح مورد نظر برای نصب واتراستاپ بنتونیتی را توسط چسب آغشته نموده و سپس واتراستاپ بنتونیتی را روی آن بچسبانید،‌ برای نصب واتراستاپ بنتونیتی در درزهای عمودی یا سقفی استفاده از میخ فولادی برای حصول از عدم گسستگی نوار از بتن بلامانع می باشد. برای اورلپ کردن دو سر واتراستاپ بنتونیتی را برای نصب به یکدیگر باید در کنار هم محکم فشار دهید و ثابت سازید به این ترتیب نیاز به اورلپ کردن نیز وجود ندارد. نصب واتراستاپ بنتونیتی بسیار ساده است و یک کارگر ساده در ساعت می تواند 100 الی 120 متر طول واتراستاپ بنتونیتی را نصب نماید. واتراستاپ بنتونیتی نسبت به واتراستاپ تحمل فشار آب بالایی دارد و مانند واتراستاپ پی وی سی با تغییرات فشار آب حالت خود را از دست نمی دهد میزان مصرف واتراستاپ بنتونیتی بستگی به طول کار دارد.

نکات مهم جهت مصرف و نصب واتراستاپ های بنتونیتی

اجرای حداقل 75–50 میلی متر پوشش یا کاور بتنی بر روی واتر استاپ بنتونیتی الزامی می باشد

بهتر است در زمان نصب و قرارگیری واتر استاپ بنتونیتی کل مقطع خشک باشد

مقطعی که واتر استاپ بنتونیتی در آن کار گذاری شده تا پیش از بتن ریزی نباید در آب غوطه ور شود

 

واتراستاپ پی وی سی

 

واتر استاپ یا آب بند (water stop) عنصری است که از آن در سازه های بتنی برای جلوگیری از نفوذ مایعات (عموما آب) استفاده می شود. واتراستاپ در مفاصل و درزهای بتن قرار می گیرد و از ورود آب به بتن جلوگیری می نماید. واتراستاپ پی وی سی قطعه ای جانبی در اجرای سازه های بتنی می باشد که با هدف آب بندی درزهای اجرایی و انبساطی سازه های هیدرولیکی و یا در معرض آب تعبیه می گردد از گذشته دور به دلایل مختلف فنی و اقتصادی از بتن و سازه ‌های بتنی برای ذخیره، هدایت و انتقال آب استفاده شده است. تعبیه نمودن درزهای انقباض و انبساط برای کنترل رفتارهای سازه‌ ای بتن و جلوگیری از بروز ترک در مقاطع حجیم و بزرگ از یک سو، همچنین محدودیت ‌های اجرایی و لزوم قرار دادن درزهای اجرایی یا قطع بتن از سوی دیگر عوامل اصلی نیاز سازه‌ های بتنی آبی یا مستغرق به استفاده از مواد و مصالح آب‌ بند کننده در مقاطع یاد شده می ‌باشند. به همین منظور نوارهای آب ‌بند کننده واتراستاپ (واتراستاپ پی وی سی) به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوارهای آب‌بند کننده واتراستاپ باید دارای انعطاف‌پذیری زیاد بوده تا با ابعاد و حجم سازه‌های بتنی و با پیچیده شدن نوع مقاطع و شرایط اجرا تغییر شکل یافته و متناسب با ابعاد و اندازه‌های سازه از نظر ضخامت، پهنا، نوع آج‌ها و تغییرات حفره و... طراحی گردند. از جمله مهم ترین ویژگی‌ های کیفیتی واتراستاپ درصد ازدیاد طول، مقاومت کششی و سختی آن بوده که باید با الزامات استاندارد مطابقت داشته باشد. و همچنین ماندگاری واتراستاپ در شرایط مختلف از جمله محیط‌ های قلیایی حائز اهمیت است و باید مورد توجه قرار گیرد، در غیر این ‌صورت واتراستاپ در محیط قلیائی بتن کیفیت خود را به سرعت از دست داده و دچار تغییر حالت گشته و منجر به نشت و بروز سایر مشکلات کیفی نظیر ترک خوردگی و نشست تکیه‌ گاهی سازه و... می ‌گردد. واتراستاپ PVC در آب‌ بندی سد، تصفیه‌خانه، تونل انتقال آب، مخازن و کانال‌ها، سازه‌های مدفون، نیمه مدفون و سازه‌ های پایین‌ تر از سطح آب ‌های زیرزمینی مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

واتراستاپ ها از مواد مختلفی ساخته می شوند که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. بنابر همین ویژگی ها و متناسب با ویژگی های هر سازه جنس واتر استاپ مورد نظر انتخاب می گردد. واتراستاپ ها در واقع به این صورت عمل می کنند که طول مسیر جریان آب و مایعات دیگر را طولانی می کنند تا نتوانند به بتن نفوذ کنند. واتراستاپ ها دارای آج هایی هستند که باعث چسبندگی بیشتر و افزایش مسیر می شود.

مکان هایی که در آن ها بیشتر از واتراستاپ های پی وی سی استفاده می شود شامل موارد زیر می باشد:

 

    تصفیه خانه های آب و فاضلاب

    سدها، کانال ها، مخازن ذخیره آب و آب راه ها

    تونل ها و نهرهای زیر زمینی

    فونداسیون ها

    مهار اولیه و ثانویه سازه

 

 

مزایای واتراستاپ های پی وی سی

 

واتراستاپ های پی وی سی به دلیل استفاده از مواد ویژه در آن ها دارای مقاومت کششی بسیار بالایی هستند. هم چنین طول عمر و دوام این واتر استاپ پی وی سی بسیار بالاست و تا سال های دراز دچار هیچ گونه مشکلی نمی شوند. شکل پذیری بالایی دارند و این موضوع باعث می شود تا در بسیاری از مفاصل متحرک قابل استفاده باشند. نفوذ ناپذیری بالای این مواد نیز ویژگی بسیار مهم آن هاست. مقاومت بالای آن در برابر اسیدها، اوزون، آب دریا و حتی نفت دیزل باعث می شود تا دوام و طول عمر آن بسیار بالا باشد. هم چنین در برابر مواد قلیایی، آب حاوی کلر و دیگر مواد شیمیایی محلول در آب مقاوم هستند. به مانند فلز یا لاستیک دچار زوال خستگی نمی شوند. در مواجهه با بتن آن را دچار تغییر رنگ نمی کنند. با فلزهای مجاور خود واکنش الکترولیتیک نشان نمی دهد. قابلیت مقاومت در برابر فشارهای هیدرواستاتیک را دارا می باشند. مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت دارند. همچنین می توانند تغییرات اندازه‌ای در هنگام تغییرات دما را تحمل کنند، این اتفاق به دلیل الاستیسیته‌ی بالای این مواد می افتد.

واتر استاپ به منظور جلوگیری از نشت و عبور آب از درزهای اجرایی، انبساطی و همچنین مقاطع قطع بتن ریزی به کار میرود که بسته به نوع مقطع مورد کاربرد و فشار سیال، سایز و شکل تغییر می کند.

انواع واتراستاپ پی وی سی

 

    واتراستاپ تخـت داخلی: مناسب برای درزهای اجرایی و قطـع بتـن ریـزی که نیمی از عـرض آن در بتن قدیم و نیمه دیگر باید، در بتـن جدید قرار گیرد

    واتر استاپ تخت کفی: مناسب برای درز انقطاع بتن ریزی های کف

    واتراستاپ حفره دار داخلی: مناسب برای درزهای انبساطی داخلی، حفره واتراستاپ دقیقا باید در درز قرار گـیرد تـا در زمـان انبساط و انقباض سـازه، تنش های وارده را بـه خـوبی کنتـرل نمایـد.

    واتراستاپ حفره دار کفی: مناسب برای آب بندی درزهای انبساطی و اجرایی کف سـازه

    واتراستاپ دمبلی: مناسب برای آب بندی درزهای انبساطی و اجرایی با قدرت استحکام و کـشش بالا

 

برای ثابت نمودن واتراستاپ در مقاطع از گیره های واتراستاپ استفاده شود و هرگز برای ثابت سازی نوار واتراستاپ آن را سوراخ ننمایید زیرا به جهت تغییر تنش در محل سوراخ و فشار بتن هنگام عملیات بتن ریزی، واتراستاپ دچار پارگی می گردد. گیره واتراستاپ در هر متر طول واتراستاپ به تعداد حداقل 4 عدد و به صورت زیگزاگ به مقاطع بالا و پایین نوار متصل گردد و نهایتا با استفاده از سیم آرماتور بندی، گیره ها را به آرماتورها ببندید. برای اتصال دو سر واتراستاپ به دو صورت می توان عمل کرد

 

    به کمک دستگاه هویه (اتوی واتراستاپ) دو سر واتراستاپ را گرم کرده تا به حالت مذاب درآید سپس دو سر واتراستاپ را بر روی یکدیگر قرار می دهیم تا اتصال انجام شود که پس از سرد شدن به صورت یکپارچه در می آید

    به وسیله چسب های صنعتی که برای اتصال نرم مناسب می باشد اتصال دو سر واتراستاپ صورت می گیرد، بدین ترتیب که تقریبا 30 سانتی متر از دو سر واتراستاپ را به صورت اورلب بر روی هم قرار داده و میان آنها را از چسب مورد نظر آغشته کرده و تحت فشار قرار می دهند تا کاملا یکدیگر را جذب نمایند.

واتراستاپ هیدروفیلی

 

واتر استاپ هیدروفیلی نوعی نوار آب بندی مدرن است که بر پایه لاستیک TPE ساخته و تولید می شود. از این نوار برای آب بندی درزهای مختلف استفاده می شود. نحوه‌ ی کار واتراستاپ هیدروفیلی به این صورت است که بعد از تماس با آب افزایش حجم می دهد. این افزایش حجم ۱۴ روز پس از اولین تماس به حدود ۴۰۰ درصد می رسد. یعنی حجم آن تقریبا ۵ برابر می شود. در واتراستاپ بنتونیتی که مشابه آن است، فرایند افزایش حجم ۶ ساعت بعد از اولین تماس با آب آغاز می شود. واتراستاپ هیدروفیلی بعد از تماس با آب بتن حداکثر ۴۰۰ درصد و بعد از تماس با آب باران تا ۵۰۰ درصد افزایش حجم خواهد داشت. این واتر استاپ های آبی رنگ در برابر تغییرات آب و هوایی مقاومت بسیار خوبی دارند. واتر استاپ به منظور جلوگیری از نشت و عبور آب از درزهای اجرایی، انبساطی و همچنین مقاطع قطع بتن ریزی به کار میرود که بسته به نوع مقطع مورد کاربرد و فشار سیال، سایز و شکل تغییر می کند . TPE نوار واتراستاپ هیدروفیل بر پایه لاستیک ولکانیزه نشده بوده و برای آب بندی درزهای اجرایی مناسب می باشند. این نوارها در تماس با آب افزایش حجم می یابند و این افزایش حجم پس از 14 روز به حدود 800 درصد می رسد. افزایش حجم در این نوار 6 ساعت بعد از نفوذ آب آغاز می شود. این نوع واتراستاپ بر پایه لاستیک های مصنوعی می باشد و به عنوان یک عامل مانع نفوذ آب در درزهای اجرایی با قابلیت متورم شدن بسیار بالا و به صورت کنترل شده در تماس با آب عمل می‌کند و شکل و عملکرد خود را در سیکل‌های تر و خشک شدن متعدد حفظ می‌کند.

واتراستاپ هیدروفیلی منبسط شونده بعد از ریختن لایه اول بتن (بتن قدیم) و قبل از لایه جدید (بتن جدید) و جهت آب‌ بند شدن درز اجرایی ایجاد شده نصب می‌گردد. بنابراین تقسیم‌ بندی و مشخص بودن محل دقیق درز اجرایی از قبل نیازی نیست. نکته اصلی شکل اجرای با زاویه انحراف کم در محل اتصال می ‌باشد تا واتراستاپ هیدروفیلی عمل کند. نصب درست واتراستاپ هیدروفیلی یکی از عوامل کلیدی می ‌باشد که ریسک تغییر مکان و جابجایی واتراستاپ هیدروفیلی در زمان بتن‌ ریزی را کاهش می‌دهد و شانس در معرض قرار گرفتن با آب جمع شده در پشت درز را افزایش می ‌دهد.

فرآیند انبساط بلافاصله بعد از تماس واتراستاپ هیدروفیلی با آب شروع می‌گردد. بنابراین نصب کردن واتراستاپ هیدروفیلی باید درست قبل از بتن ‌ریزی بتن جدید (بتن ثانویه) باشد. این امر شانس انبساط قبل از موقع واتراستاپ هیدروفیلی را به علت در معرض رطوبت قرار گرفتن را کاهش می‌دهد. واتراستاپ هیدروفیلی در زمان ‌هایی که شرایط اجرای سازه ما را مجبور به توقف بتن ‌ریزی ثانویه بعد از نصب واتراستاپ هیدروفیلی می ‌کند باید در برابر رسیدن رطوبت به نوار نصب شده جلوگیری گردد.

اتصالات واتر استاپ هیدروفیلی

 

واتراستاپ‌ های هیدروفیلی باید به وسیله ضربه به انتهای آن به هم متصل گردند تا اینکه مطمئن شویم که فاصله و هوایی بین آنها وجود ندارد. همچنین انتهای واتراستاپ ‌های هیدروفیلی نباید اورلب گردد. گوشه‌ های 90 درجه، تقاطع‌ ها و اتصالات تی شکل می ‌تواند به شیوه ‌ای مشابه انجام گردد. لازم نیست که واتراستاپ هیدروفیلی در این تقاطعات برش فارسی بر (اتصال با برش زاویه دار دو قطعه) دهیم. ماهیت قابل انعطاف واتراستاپ هیدروفیلی اجازه می ‌دهد که اتصال 90 درجه را در اطراف گوشه ‌ها از بین ببریم. واتراستاپ را در حداکثر طول عملی اجرا کنید تا اتصالات را به حداقل برسانید.

اتصال واتراستاپ هیدروفیلی به بتن

 

کل چربی ها، گرد خاک، حباب ‌های سطح بتن و... باید قبل از چسباندن واتراستاپ هیدروفیلی از سطح بتن پاک گردد. همچنین سطح بتن باید صاف، هموار و خشک و عمل ‌آوری شده برای حداقل 24 ساعت قبل از نصب واتراستاپ هیدروفیلی باشد. همچنین واتراستاپ هیدروفیلی باید در حداقل فاصله (پوشش) 2 اینچی از سطح بتن در طرف آب قرار گیرد. قبل از اجرای واتراستاپ هیدروفیلی چسب مناسب ( پلی‌ یورتان) روی سطح بتن و در محل مناسب نصب واتراستاپ هیدروفیلی اجرا گردد و سپس با فشار واتراستاپ هیدروفیلی روی چسب قرار گیرد. همچنین برای سطوح عمودی و بالا سری می ‌توانید از میخ یا پیچ که در فاصله های 12 اینچ از هم اجرا می ‌گردد اتصال انجام شود، البته استفاده از چسب زیر واتراستاپ هیدروفیلی در روش مکانیکی نیز نیاز می ‌باشد

کاربردهای واتراستاپ هیدروفیلی

 

کاربرد اصلی واتراستاپ های هیدروفیلی آب بندی درزهای اجرایی به دو صورت افقی و عمودی می باشد. این درزها ممکن است که در تماس دائم یا موقت با رطوبت باشند یا آب سطحی از روی آن ها عبور کند. در هر حالت مشکلی برای واتر استاپ هیدروفیلی پیش نمی آید و این نوار کار آب بندی را به نحو احسن انجام می دهد. لوله های آب رسانی که در داخل سازه هستند نیز به وسیله‌ی واتر استاپ هیدروفیلی آب بندی می شود. واتر استاپ هیدروفیلی همچنین جایگزین بسیار مناسبی برای فلنچ های آب بند هستند که دوران مصرف آن تقریبا گذشته است. در هنگام اجرا و در تمامی مراحل بتن ریزی، برای آب بندی درزهای اجرایی و مقاطعی که در آن ها بتن ریزی صورت می پذیرد، از واتراستاپ هیدروفیلی استفاده می شود. آب بندی درزهای موجود در سدها، تونل ها، استخرها، کانال های آب، تصفیه خانه های آب و فاضلاب نیز به وسیله این نوار می تواند انجام شود. آب بندی فونداسیون ها و سازه های مدفون، آب بندی مقاطع بتنی برشی و دیوار باربر نیز به وسیله‌ی واتر استاپ هیدروفیلی انجام می گیرد.

استفاده از واتراستاپ هیدروفیلی

 

واتراستاپ هیدروفیلی فقط باید در درزهای غیر حرکتی استفاده شود. حرکت در درزها، مواد آب‌ بندی بتن آنها را تقلیل می‌دهد و تاثیر مثبت آنها را به خطر می ‌اندازد. واتراستاپ هیدروفیلی برای درزهای انبساطی مناسب نیست. واتر استاپ را در محیط خنک، خشک و تاریک انبار کنید. پلیمر با خاصیت ارتجاعی بسیار بالا طراحی شده است.

 

    واتراستاپ هیدروفیل

    نوار واتراستاپ

    واتراستاپ هیدروفیل لاستیکی

 

موارد مصرف واتراستاپ هیدروفیلی

 

آب بندی درزهای اجرایی در تماس دائم و یا موقت با رطوبت زمین، آب های سطحی و...

خواص و مزایای استفاده از واتراستاپ هیدروفیلی

 

  1. کاهش میزان خطا نسبت به واتراستاپ های معمولی

  2. تورم برگشت پذیر در مقابل آب

  3. حفظ فرم حتی در دمای بالا

  4. تحمل فشار آب تا 3 بار

  5. غیر سمی

  6. نصب آسان با حداقل ریسک خطا

  7. مقرون به صرفه

 

واتر استاپ هیدروفیلی به رنگ نوار قرمز(صورتی) رنگ/ آبی رنگ است.

جهت اطلاع از محصول و دریافت مشاوره بیشتر با شماره 09120916273 یا 09120916272 تماس حاصل نمایید.