Image

ژل میکروسیلیس آببندی

 

ژل میکروسیلیس چیست

همه چیز در مورد ژل میکروسیلیس یا میکروسیلیکا (مکمل بتن)

 

ژل میکروسیلیس یا میکروسیلیس ژل شده یا مکمل بتن نوعی افزودنی بتن اصلاح شده پیشرفته بر پایه روانسازهای بتن، ‌میکروسیلیس، سیلیس و الیاف پلی پروپیلن می باشد از این ژل برای ساخت انواع بتن توانمند،‌ بتن آب بند، ‌بتن نفوذ ناپذیر و بتن با دوام مورد استفاده قرار میگیرد. ژل میکروسیلیس در واقع همان سیستم دوده سیلیسی و فوق روان کننده بتن بصورت خمیری شکل و آماده مصرف میباشد که ضمن دارا بودن قابلیت افزایش مقاومت های شیمیایی و مکانیکی بتن، مسایل و مشکلات سیستم دو جزیی دوده سیلیسی + فوق روان کننده را هم به طور اساسی حل کرده است.

 

 در شرایط آب و هوایی مهاجم نظیر مناطق ساحلی و مناطق کویری نیاز به مواد افزودنی وجود دارد که بتن را نفوذ ناپذیر کند و جذب آب بتن را کاهش دهند که استفاده از ماده افزودنی ژل میکروسیلیکا یا مکمل بتن راهکار ایده آلی است که علاوه بر وجود دوده سیلیس و الیاف پلی پروپیلن در ساختار خود که به تنهایی موجب بهبود خواص بتن خواهند شد، و همچنین ‌دارای روان کننده در فرمولاسیون خود می باشد که در نتیجه علاوه بر روانی بتن موجب کاهش آب مصرفی بتن نیز خواهد شد که به این ترتیب موجب افزایش مقاومت های بتن و خواص ویژه آن خواهند شد. شاید ایده تولید ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن خمیری زمانی به ذهن رسید که استفاده از دوده سیلیسی، یا پودر میکروسیلیس و یا قیمت روز ژل میکروسیلیس در بتن ریزی های مجاور سواحل دریاها به طور جدی مورد توجه مهندسین ساختمان قرار گرفته است. به دلیل خصوصیات بارز پوزولانی میکروسیلیس، استفاده از آن جهت بهبود خواص مکانیکی و افزایش دوام بتن در کشورهای پیشرفته رو به افزایش است.

 

 در بتن ریزی های مربوط به ساخت اسکله های دریایی، شمع ها، ستون ها و قطعات پـیش ساخته، فونداسیون ماشین آلات و کلیه سازه هاى بتونى که در معرض حملات شیمیایی به ویژه یون کلر و سولفات ها قرار دارند. میکروسیلیس در حال حاضر به عنوان یکی از بهترین مواد افزودنی های بتن معدنی شناخته می شود و با اضافه کردن بهترین ژل بتن میکروسیلیس به مخلوط باعث کاهش نفوذ پذیری و در نتیجه باعث افزایش دوام بتن می شود. پودر میکروسیلیس یا دوده سیلیسی یا پاور ژل میکروسیلیس بتن با توجه به داشتن ذرات بسیار ریز و به دلیل پراکندگی آسان در فضا از نظر زیست محیطی مشکلی جدی تلقی می شود که تولید ژل های پوزولانی یا ژل میکروسیلیس به این معظلات پایان داد. یک محصول فرعی حاصل از کوره های قوس الکتریکى در جریان تولید آلیاژ هاى فروسیلیس می باشد. این ماده با داشتن بیش از 90 درصد سیلیس با حالت غیر کریستالى و به شکل ذرات بى نهایت ریز با قطر متوسط 1/0 میکرون شدیدا پوزولانى است و براى استفاده به عنوان یک ماده سیمانى در بتن بسیار مناسب است.

 

کاربردها:

 

    سازه های ساحلی

    سازه های نگهدارنده آب

    روسازی های بتنی

    بتن های پر مقاومت

    سازه های در معرض بارهای دینامیکی ، ضربه و خستگی

    مقاطع نازک بتنی

    سازه های بتنی در معرض سیکل های شدید ذوب و انجماد

    بتن های نظامی و پدافندی

 

مزایا:

 

    کاربرد آسان و مرتفع سازی مشکلات ناشی از استفاده مستقیم از پودر میکروسیلیس

    کاهش هزینه حمل در مقایسه با میکروسیلیس

    افزایش مقاومت فشاری

    کاهش نسبت آب به سیمان

    کاهش نفوذ پذیری

    افزایش دوام ناشی از افزایش مقاومت الکتریکی و در نتیجه افزایش مقاومت در برابرخوردگی

افزایش دوام ناشی از کاهش نفوذ پذیری

مقدار مصرف

 

میزان مصرف دقیق می بایست از طریق آزمایشهای کارگاهی مشخص گردد لذا به عنوان راهنمایی  توصیه می شود به میزان 3 تا 5  درصد وزن سیمان مصرفی به بتن افزوده گردد . این مقدار را می توان در هنگام ساخت بتن و یا پس از ساخت به بتن اضافه نمود.

مصرف کمتر از 1 درصد باعث عدم ظهور کیفیت و عملکرد مناسب  ، افت اسلامپ سریع ، کاهش قدرت میزان جذب آهک آزاد و پایین آمدن نسبی کلیه خواص برای بتن می گردد.

ویژگی  فیزیکی و شیمیایی ژل میکروسیلیس

بی شکل

میکروسیلیس ماده‏ ای کریستالی نیست

مواد کریستالی در آب حل نمی ‏شوند

برای مثال، ماسه سیلیسی ماده ‏ی کریستالی موجود در بتن می باشد

 

 

نگهداری

روش نگهداری از ژل میکروسیلیکا چگونه است؟

 

مدت : یکسال در بسته بندی اولیه

شرایط : دور از سرما و یخبندان، گرماو تابش مستقیم و طولانی نور خورشید

بهترین دمای نگهداری : 10+ الی 30+ درجه

 

بسته بندی ژل میکروسیلیکا

 

بسته بندی ژل میکروسیلیکا به چه شکل است؟

 

سطل 25 کیلویی