Image

خرید اسپیسر 5 سانت

 

اسپیسر چیست؟

اسپیسر از نظر لغوی به معنای فاصله گذار یا فاصله نگهدار است که در سایزها و ابعاد مختلف و متنوعی تولید می‌شود و در ایجاد پوشش میلگردی مناسب نقش بسزایی دارد. آن ها در موارد مختلفی کاربرد دارند که از جمله آن‌ها می توان به رعایت پوشش میلگرد ها در سازه هایی مثل دال ها و دیوار ها اشاره کرد از دیگر موارد مصرفی اسپیسر بتن، در ساختمان ها و پروژه هایی مثل سد سازی و تونل سازی است استفاده از اسپیسر بتن در نتیجه کار بسیار تأثیرگذار است به ‌طوری که در صورت استفاده هم کیفیت سازه و هم سرعت اجرا و انجام آن پروژه ساختمانی بالا خواهد بود؛ گاهی وجود اسپیسر بتن، سبب می شود تا فاصله میان دو میلگرد حفظ شود؛ از طرفی برای به وجود آوردن فاصله میان قالب بتن و خاموت از اسپیسر ها استفاده می گردد. در حالت کلی آن ها در مدل های مختلفی تولید می شوند که از هر کدام در موارد ویژه و خاصی استفاده می شود علت استفاده از این قطعه، به وجود آوردن فاصله میان میلگرد و بتن است و از طرفی برای تأمین پوشش بتن نمی‌تواند قطعه هایی مثل سنگ یا چوب استفاده کرد.

مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( شرکت تولیدی رایحه بتن سبز ) از جمله شرکت های تولید کننده انواع اسپیسرهای پلاستیکی بتن و سایر افزودنی ها و محصولات شیمیایی بتن می باشد. شما می توانید برای مشاوره ، اخذ لیست قیمت فروش انواع اسپیسرهای پلاستیکی، دریافت و خرید اسپیسر آرماتور یا میلگرد با بخش بازرگانی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462 داخلی 108 و یا  09160916273 ) تماس حاصل فرمائید.

 

 

به چه علت از اسپیسر استفاده می کنیم؟

همانطور که کمی قبل تر گفتیم اسپیسر به معنای فاصله نگهدار است. در ساخت یک سازه و عمل پوشش دهی میلگرد ها و آرماتور بندی، نکات و استاندارد هایی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد؛ برای مثال در صورت عدم استفاده از آن دو پدیده رخ خواهد داد پدیده اول: چسبیدن میلگردها و آرماتور به بتن و پدیده دوم: بیرون زدگی میلگردها و آرماتورهاست؛ در صورت وقوع هر کدام از موارد بالا، عواملی مثل رطوبت و هوا به درون سازنده نفوذ می کنند و موجب خوردگی میلگرد می شود که در این صورت اثرات زیانباری برای سازه در پی خواهد داشت. اما استفاده از آن از این وقایع جلوگیری می کند و نه تنها بر کیفیت سازه بلکه در سرعت عمل ساختن سازه هم تأثیرگذار خواهد بود اسپیسر در دال ها، پی ها، دیوار ها و همه احجام بتنی مورد استفاده قرار می گیرد از دیگر موارد استفاده اسپیسر می توان به پروژه های عمرانی، سد سازی، تونل سازی، ساختمان سازی، پل سازی و غیره اشاره کرد.

 

در گذشته برای اینکه بین میلگرد و سطح بتن فاصله ایجاد کنند از قطعاتی مثل چوب و سنگ استفاده می کردند که معمولاً این قطعات دوام چندانی نداشتند از طرفی پوششی که بر روی میلگرد ایجاد می کردند یکنواخت و یکدست نبود که در نهایت میلگرد دچار خوردگی می شد اما امروزه وجود اسپیسر ها بسیاری از این مشکلات را از میان برداشته است و پوششی که توسط آن بر روی میلگرد ایجاد می شود به صورت یک دست و یکپارچه است و از طرفی بسیار سبک می باشد همه این ویژگی ها سبب شده است تا اسپیسر یک قطعه بسیار کارآمد و مقرون به صرفه باشد در بازار این قطعه به نام های مختلفی شناخته شده و معروف است که از جمله آن ها می توان به لقمه بتن، کاور بتن، فاصله نگهدار، کاور میلگرد و غیره اشاره کرد.

 

 

انواع اسپیسر کدام اند؟

برای اینکه فاصله دقیقی بین قالب و میلگرد ایجاد شود از انواع اسپیسرهایی که دارای اشکال و ابعاد و مقاومت های مختلفی هستند با توجه به نظر پیمانکار و باری که بر روی سازه وارد می شود و نوع سازه استفاده می کنند.

 

با توجه به شرایطی را که عنوان کردیم انواع اسپیسر ها به شکل بتنی پلاستیکی و فلزی در بازار موجود هستند که در این بین نوع پلاستیکی این قطعه به دلیل وزن، قیمت و صرفه اقتصادی که برای پیمانکار و کارفرما دارد دارای ارزش و اعتبار بیشتری نسبت به بقیه اسپیسر می باشد و از پرکاربردترین آن ها به شمار می رود. در ادامه مطلب دو مورد از آن ها را که کاربرد بیشتری دارند شرح می دهیم. همچنین برای خرید اسپیسر یا دریافت قیمت اسپیسر، با کارشناسان فروش کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در ارتباط باشید.

 

دسته‌بندی انواع اسپیسر میلگرد بر اساس جنس

 

همان‌طور که در تعریف اسپیسر یا فضاساز میلگرد خواندید، این قطعه از فولاد، پلاستیک یا بتن ساخته می‌شود. ویژگی‌های مهم هر کدام از این انواع اسپیسر به شرح زیر است:

 

اسپیسر فولادی

 

این نوع اسپیسر با استفاده از میلگرد ساده یا آجدار ساخته می‌شود و برای کارکرد بهینه، آن‌ها را خم می‌کنند. طراحی و خم‌کاری اسپیسر فولادی باید به گونه‌ای باشد که میلگرد از داخل آن خارج نشود.

 

اسپیسر بتنی

 

بتن مورد استفاده در ساخت این نوع اسپیسر، باید با بتن به کار رفته در سازه یکسان باشد. اسپیسر بتنی باید یکدست بوده و فاقد هرگونه مواد خورنده باشد. این نوع اسپیسر مقاومت بیشتری نسبت به سایر انواع آن دارد و به همین دلیل قیمت آن بالاتر است.

اسپیسر پلاستیکی

 

بزرگ‌ترین ویژگی و مزیت این نوع اسپیسر، قیمت پایین‌تر آن نسبت به 2 نوع دیگر است. البته این ارزانی بی‌علت نیست، چرا که ضریب چسبندگی این نوع اسپیسر به بتن نسبت به انواع دیگر کمتر است. البته این موضوع منجر به کاهش محبوبیت اسپیسر پلاستیکی نشده و همچنان کاربرد بیشتری نسبت به اسپیسر فولادی و بتنی دارد. همچنین ضریب حرارتی پلاستیک و بتن متفاوت است و به همین دلیل امکان شکستن اسپیسر بتنی وجود دارد. این معضل باعث شده که تعداد موردنیاز از این اسپیسر، بیشتر از سایر انواع آن باشد. البته نصب آسان و نیاز به نیروی انسانی کمتر هم از مزایای اسپیسر پلاستیکی است.

 

دسته‌بندی انواع اسپیسر میلگرد بر اساس نوع تکیه‌گاه میلگرد

 

در این دسته‌بندی، اسپیسرها به 2 نوع کفی و دیواری تقسیم‌بندی می‌شوند:

 

 

اسپیسر کفی

 

اسپیسر کفی دارای انواع زیر است:

 

    اسپیسر هارد فیکس: در قسمت بالایی این نوع اسپیسر دو شاخک قفل شونده وجود دارد که میلگرد بین آن‌ها قرار می‌گیرد و پس از آن شاخک‌ها قفل می‌شوند. این نوع اسپیسر برای شبکه‌های مش پر تراکم مناسب است و می‌تواند تا وزن 350 کیلوگرم و سایزهای 18 تا 32 میلی‌متر را تحمل کند. برای خرید میلگرد آجدار در این سایزها، کارخانه ظفر بناب بهترین انتخاب است، چرا که قیمت میلگرد بناب در این سایزها از تولیدات سایر کارخانه‌ها مقرون به‌صرفه‌تر است.

    اسپیسر ماکس فیکس: این اسپیسر مناسب سازه‌های دارای وزن سبک و متوسط است و به همین دلیل برای میلگردهای سایز 8 تا 22 میلی‌متر به کار می‌رود.

    اسپیسر مینی فیکس: از این اسپیسر برای شبکه‌های مش سبک استفاده می‌شود و برای نگهداری میلگردهای 8 تا 14 میلی‌متر به کار می‌رود.

    اسپیسر ساید فیکس: این نوع اسپیسر دارای قفل یک‌طرفه است و به همین دلیل به‌راحتی نصب می‌شود. این اسپیسر وزن میلگردهای دارای سایز 12 تا 25 میلی‌متر را تحمل می‌کند.

    اسپیسر یو فیکس: این اسپیسر بیشتر در دال بتنی و سقف به کار می‌رود و به دلیل عدم وجود شاخک یا قفل، برای تحمل وزن میلگردهای سنگین مناسب نیست.

 

 

اسپیسرهای دیواری

 

اسپیسرهای دیواری نیز به سه دسته ویل فیکس، یو فیکس و ویل سان تقسیم می‌شوند:

 

    اسپیسر ویل فیکس: این نوع اسپیسر قفل قدرتمندی در مرکز خود دارد و وظیفه آن علاوه بر فضا دادن به میلگرد، موازی نگه‌داشتن میلگردهای عمودی نسبت به یکدیگر و قالب بتن است.

    اسپیسر گیج فیکس: این نوع اسپیسر دارای دو نوع O و V است که نوع V بعد از بسته شدن و نوع O پیش از بسته شدن کامل شبکه آرماتور به کار می‌رود. وظیفه اصلی آن تحمل بار عملیات عمودی سنگین مثل شمع گذاری و قرار دادن قالب‌های لغزنده است.    اسپیسر ویل سان: اسپیسر خورشیدی یا ویل سان برای شبکه‌های مش عمودی با وزن متوسط به کار می‌رود.

 

در انتخاب اسپیسر باید به چه نکاتی توجه کرد؟

 

مسلماً همانند هر کالای دیگر، در انتخاب اسپیسر نیز قیمت اهمیت زیادی دارد. قیمت اسپیسر به جنس و ابعاد آن بستگی دارد. به‌عنوان مثال، قیمت اسپیسر پلاستیکی از نوع فولادی و بتنی آن ارزان‌تر است. همچنین این نوع اسپیسر طول عمر یکسانی در مقایسه با اسپیسرهای بتنی و فولادی دارد.

 

همچنین فاصله مجاز میان اسپیسرها هم در انتخاب آن تأثیر دارد. فاصله میان اسپیسرها باید از نصف ارتفاع مشخص شده برای آن‌ها کمتر باشد. دانستن این نکته، تعداد اسپیسرهای موردنیاز شما را مشخص می‌کند. محاسبه میزان بار وارده بر اسپیسر نیز در انتخاب نوع و سایز آن تأثیر زیادی دارد