Image

خرید کیورینگ بتن از کارخانه

کیورینگ بتن چیست؟

 

کیورینگ بتن از مراحل مهمی در ساخت بتن عمل آوری یا کیورینگ بتن می باشد. عمل آوری بهینه بتن یا عدم کیورینگ می تواند تا مقدار زیادی خصوصیات و توانمندی های بتن را تحت تاثیر قرار دهد. برای کیورینگ سازه های بتنی روش های متفاوتی وجود دارد. این روش ها و عمل آوری بتن، بسته به شرایط کارگاهی و محدودیت های موجود قابل گزینش و به کارگیری می باشند.

 

در بیانی واضح تر است بهتر است بگوییم کیورینگ بتن به عنوان جلوگیری از تبخیر سریع آب در بتن استفاده می شود. برای خرید انواع مواد کیورینگ بتن با قیمت مناسب می توانید با شماره 09120916273 تماس بگیرید.

 

بر اساس تعریف آیین‌نامه بتن ایران(آبا) عمل‌آوری بتن به عملیات زیر اطلاق می‌گردد:

 

    هر روشی که به تداوم حضور آب اختلاط در بتن در دوره سخت شدن اولیه منجر شود، مانند آب‌پاشی یا پوشش‌های خیس اشباع شده.

    به هر روشی که به وسیله آن از کاهش آب اختلاط از طریق پوشاندن یا اندود کردن سطح آن جلوگیری کند، مانند استفاده از نایلون، کاغذهای ضد آب یا کاربرد ترکیبات عمل‌آورنده غشایی.

    هر روشی که به کمک آن کسب مقاومت بتن از طریق دادن گرما یا رطوبت تسریع شود، مانند استفاده از بخار یا قالب‌های گرم، مشروط بر آن‌که بر ویژگی‌ها و پایایی بتن اثر نامطلوب نداشته باشد.

 

بروز ترک در بتن عوارض نامطلوب کیفی بسیاری را در دوام بتن و سازه به وجود می‌آورد نظیر بروز انواع نشت، خوردگی مقاطع فولادی و ...

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران یک راه حل بسیار ساده اما مؤثر با طراحی نوعی ماده عمل‌آوری با نام dezocure d550 برای رفع ترک‌های ناشی از 1- تبخیر آب بتن در همان ساعات اولیه پس از بتن‌ریزی و 2- عدم امکان عمل‌آوری به دلایل اجرایی و نبود آب شیرین ارائه نموده است.

 

این محصول بلافاصله پس از بتن‌ریزی باید روی سطوح باز بتن تازه و همچنین پس از بازنمودن قالب‌ها و انجام آب‌پاشی اولیه بر روی سایر سطوح بتنی اجرا شود، این غشاء با ایجاد فيلم غیر چرب بسيار نازكی روي سطح بتنی علاوه بر انعکاس بخش عمده‌ای از نور خورشید و جلوگیری از بالا رفتن دمای سطح، از تبخیر آب بتن جلوگیری به‌عمل آورده و ضمن ممانعت از بروز جمع‌شدگي و ترک ناشی از آن، موجب حفظ روند کسب مقاومت بتن با استفاده از رطوبت محبوس در آن می‌کند.

 

روش مصرف عمل آورنده سطحی بتن

 

طریقه مصرف کیورینگ سطحی بتن چگونه است ؟

 

    اجرای کیورینگ روی سطح بتن ، می بایست به محض پایان بتن ریزی و همزمان با باز نمودن قالب ها انجام شود.

    چنانچه به دلایلی در اجرای کیورینگ تاخیر افتاد ، می بایست ابتدا سطح به کمک آب پاشی، کاملا اشباع شود تا جهت اجرای کیورینگ آماده شود.

    در مناطق با آب و هوای گرم و در مورد بتن ریزی های حجیم، باید ضخامت لایه اجرایی کیورینگ بیشتر باشد . لذا توصیه می شود در

    شرایط مذکور حداقل دو لایه کیورینگ روی سطح اجرا شود. اجرای لایه دوم کیورینگ باید حداکثر تا نیم الی 1 ساعت پس از اجرای لایه اول اجرا شود.

    در شرایطی که دمای هوا پایین است و وزش ملایم باد وجود دارد، پیشنهاد می شود به ماده کیورینگ 20 الی 30 درصد آب افزوده شده و سپس روی سطح اجرا شود.

    ماده کیورینگ بتن را می توان به روشهای مختلف مانند اسپری نمودن روی سطح و یا اعمال به کمک قلم مو و غلتک اجرا نمود.

 

کاربردها

 

کاربردهای کیورینگ سطحی بتن

 

موارد کاربردی کیورینگ سطحی بتن چیست؟

 

    مناسب برای بتن ریزی در مناطق باد خیز و در معرض جریان باد

    مناسب برای بتن ریزی در مناطق گرمسیر و خشک

    مناسب برای بتن ریزی در مناطق وسیع اعم از باند فرودگاه و کانال های آب روباز که عمل آوری آنها از طریق آب پاشی به دلیل وسعت و بزرگی مشکل است.

    مناسب برای بتن ریزی در مناطقی که عمل آوری بتــن به روش آب پاشی و مرطوب نگه داشتن، مقدور نمی باشد.

    مناسب برای عمل آوری بتن در مناطقی که در معرض تابش شدید و مستقیم نور خورشید قرار دارن

 

هدف از عمل آوری یا کیورینگ بتن چیست ؟

الف) پایداری و دوام ملات سیمانی در مقابل عوامل مخرب محیطی افزایش خواهد یافت

 

 

در صورتی که عملیات کیورینگ به درستی انجام شود و بتن در شرایط خوبی عمل آوری شده باشد، سطح سیمانی مورد نظر استحکام و مقاومت بالایی در مقابل عوامل تحلیل کننده و مخرب محیطی از قبیل اصطکاک و سایش و تحلیل های ناشی از آب های سطحی دارد. کیورینگ بهینه ملات سیمانی را در برابر رخنه و ورود عوامل آسیب زننده شیمیایی و رطوبت و مایعات ایمن می نمایدو در نهایت استحکام و مقاومت ملات سیمانی افزایش می یابد.

 

در واقع عمل آوری ملات های سیمانی گزینه ای است که بعد از پایان عملیات بتن ریزی باید به آن پرداخته شود. هدف از این جریانات افزایش کیفیت و کارایی و قابلیت های ویژه بتن با ممانعت از کاهش آب و رطوبت موجود در آن می باشد.

 

ب) رسیدن به توان مقاومتی و پایداری مشخص

 

در آزمایش ها و تحقیقات لابراتوارها، متخصصان این صنعت به این نتیجه رسیده اند ملات سیمانی که در هوای خشک عمل آوری می گردد، نسبت به ملات های سیمانی که در شرایطی مرطوب به عمل می آیند توان مقاومت کمتری خواهند داشت. در صورتی که پروسه بتن ریزی در شرایط دمایی بالا انجام شود بتن سریع به سختی و گیرش خواهد رسید. اما توان مقاومتی پائینی خواهد داشت. همچنین زمانیکه در دمای پائین عملیات بتن ریزی انجام شود در صورتی که شرایط از قبل آماده نگردد پروسه گیرش و سختی اولیه به طول خواهد انجامید وانجماد ملات سیمانی را تهدید خواهد کرد.